2011 m. vasario 10 d.

Meilė nugali viską

Tu - prologas, aš - epilogas,
Aš - šaka, o Tu - visas sodas.
Kai žiūriu į Tave - man bloga
Ir taip liūdna, kad net atrodo:

Pabučiuotų - ir pasikartum
Eilėraštį pasirišęs...
Mes tokie nepanašūs, tartum
Aš - iš kubilo, Tu - iš Paryžiaus.

J.Erlickas.
*************

Kai visi vasario 14-ąją švenčia meilės ir už jos slypinčių malonumų dieną bei keikia niūrias lietuvių šventes, niekas nesusimąsto, kad ir lietuviai turi gražią savo meilės šventę ir savo šv. Valentiną dievaitę Mildą. Deivė Milda - tai senovės lietuvių meilės ir laisvės deivė, dabar beveik užmiršta.

Pagoniškoje Lietuvoje ji buvo atsakinga už gražiausius tautiečių jausmus ir giminės tęstinumą. Yra spėjama, jog Mildos šventykla Vilniuje buvusi Gedimino sode, o Kaune stovėjusios
dvi Mildos šventyklos: viena dabartiniame Aleksote - Svirbigaloje, kita - Nemuno ir Neries santakos alkoje.

Pamiršę speiguotą vasarį, puikiai galime švęsti meilės, piršlybų ir giminės tęstinumo dievaitės Mildos šventę. Ji švęstina žieduotą ir saulėtą gegužės 13-ąją dieną- kalendoriuose pažymėtą Mildos vardadieniu.

Tai bus vėlyvą pavasarį.

O dabar, kol už lango žiema, skaitykime apie Meilę.

Šv.Valentino dieną galima švęsti, galima ignoruoti, tačiau neigti meilės indėlį į knygų pasaulį būtų tiesiog nesąžininga. Apie meilę parašyta daug eilių, sukurta daug dainų. Nuo neatmenamų laikų kavalieriai mylimoms damoms dainuodavo serenadas, kuriomis buvo išreiškiamas ypatingas dėmesys. Meilės įkvėpti rašytojai ir poetai parašė savo geriausius romanus ir posmus, dailininkai nutapė gražiausius paveikslus, kompozitoriai sukūrė nuostabiausias melodijas…

Ir mūsų bibliotekoje gausu knygų apie meilę. Bet tai ne vien romantiški meilės romanai.

Tarp naujai gautų knygų Jūs rasite populiariosios psichologijos knygą

J.Gray Marsas ir Venera amžinai kartu (2010m), kurios anotacijoje rašoma "Šiandien mes į gyvenimą žiūrime kitomis akimis, pasaulį piešiame kitomis spalvomis nei mūsų tėvai. Jų taisyklės ir strategijos moderniajam pasauliui nebereikalingos, nepriimtinos. Dabar mes ieškome vieni kitų trokšdami ne tik saugumo ir išlikimo, bet ir meilės, romantikos, neblėstančios aistros ir intymumo."

*************


Vagos leidyklos išleistoje R. Norwood knygoje „Moterys, kurios myli per stipriai“ (2010m) analizuojamas „per stiprios“ meilės fenomenas, kaip specifinių minčių, jausmų ir elgesio būdų sindromas, kurį autorė pirmąkart atpažino padirbėjusi alkoholikų ir narkomanų konsultante. Nelaimingi asmeniniai santykiai siejami su psichologine priklausomybe nuo kito asmens. Ji prilyginama priklausomybei nuo maisto ar narkotizuojančių medžiagų. Atskleidžiama šios problemos kilmė, raida, psichologinė žala ir populiariai pateikiama aiški bei išsami gydymosi programa.

*************
Milžiniškos „Mylėk save, ir nesvarbu, koks tavo sutuoktinis" sėkmės paslaptis - suvokimas, kad jei tai pasisekė padaryti Evai-Mariai Zurhorst, pasiseks ir man. Reikia tik įsiklausyti į giliai viduje šnibždantį balsą: „Mūsų santuoką galima išgelbėti. Tikrai galima."Viskas įmanoma, atsako Eva-Maria Zurhorst. Bet kokie, net ir labai blogi santykiai gali virsti būtent tokiais, kokių norite. Jūsų gyvenimo žmogus gali tapti toks, apie kokį svajojote. Kaip?! Taip, kaip tai pavyko knygos autorei.

*************

Kartais manoma, kad neištikimybė – tik žaidimas, tačiau ji gali virsti drama ir išardyti porą ar net šeimą. Kita vertus, pripažinkime, nesantuokiniai ryšiai mus skatina pasinerti į svajones. Jie mus nukelia į fantazijų ir laisvės pasaulį, kuriame galime užsimiršti.
Neištikimybė nėra banali
„Neištikimybė nėra banali“ – tai knyga apie poros ir kiekvieno žmogaus intymumą.
Yves’as Dalpé (Yves Dalpé) – Kvebeke (Kanada) dirbantis psichologas ir klinikinis seksologas. San Francisko Žmonių seksualumo tyrimų institute jis gavo seksologijos daktaro laipsnį. Yves’as Dalpé yra Kvebeko psichologų sąjungos, Seksualumo mokslinių tyrimų draugijos (Society for the Scientific Study of Sexuality) ir Amerikos psichoterapijos asociacijos (American Group Psychotherapy Association) narys. Jau keletą metų jis skaito paskaitas apie poros santykius ir meilę.

*************

Ši knyga apie rašytojus, kurie, vedami romantiškos ir geidulingos, platoniškos ir aistringos, ištikimos ir tragiškos, aklos ir atsidavusios, egoistinės ir pasiaukojamos, nelaimingos ir tvirtos meilės, klupo, kėlėsi ir kūrė.
„Rašytojų mūzos“ atskleidžia mažai žinomus kūrėjų gyvenimo puslapius ir parodo rašytojus naujoje šviesoje: Franzas Kafka, Henry Milleris, Marcelis Proustas, Paulis Celanas, Paulis Eluard’as ir kiti mūsų akyse virsta kenčiančiais įsimylėjėliais, kerštingais donžuanais, neištikimais vyrais, aistringais meilužiais ar geidžiamais laimikiais.Literatūros istorijos tyrėja Elena Baliutavičiūtė, daugiau nei 40 metų renkanti medžiagą apie pasaulinio garso rašytojų gyvenimą, pasakoja apie tai, be ko daugelis garsių knygų nebūtų atsiradusios: apie kurti įkvėpusias mūzas.

*************

Šiame naujų technologijų amžiuje, ranka rašyti meilės laiškai
- jau "istorija",o štai naujoje knygoje

"Žmogui gera būti tik meilėje" pirmą kartą spausdinami A. Maceinos jaunystės meilės laiškai savo būsimajai žmonai Julijai Tverskaitei, taip pat laiškai savo šeimos nariams bei artimiausiems bičiuliams meilės, santuokos, moterystės klausimais. Laiškus lydi knygos autorės pasvarstymai, samprotavimai, pastabos, išryškinančios A. Maceinos asmenybės bruožus gana intymiu aspektu.

*************

Visas naujausios Juozo Erlicko knygos pavadinimas – „Mano meilė stikliniais kaliošais: misterija: keturių sparnų, su aušrine ir pašvaiste“ .
Baisiai ilgas, kaip ir knyga.
Monumentalios apimties misteriją sudaro iš poezijos, dramos ir prozos fragmentų sudėtos keturios dalys, kurios, kaip klasikams įprasta, jautriai atskleidžia metų laikų kaitą: „Pavasario basliai“, „Vasaros vėpūtiniai “, „Rudens grybai“, „Žiemos žarijos“.
Knygos „Mano meilė stikliniais kaliošais“ viršelis, autoriaus žodžiais tariant, yra apipavidalintas „kaip atvirukas. Kitoj pusėj – atminimas užrašytas“. Pasak J.Erlicko, ją galima „padovanot mylimam žmogui arba apsigint nuo mylimo žmogaus. Toks svoris. Tegu runkeliai ginasi pliauskomis, o kultūringi žmonės ginasi knygomis“.

*************

Mielieji ir mielosios pradžiuginkime savo mylimuosius -

padovanokime jiems knygą !

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą