2017 m. sausio 20 d.

Stažuotė dr. J. Šliūpo archyve Burlingame, Kalifornijoje (12)



 Dalinamės vyresniosios bibliotekininkės Astos Katiliūtės, kuri stažavosi dr. Jono Šliūpo archyve, laisvalaikio įspūdžiais.

San Francisko kinų kvartalas
(rugsėjo 5 d., pirmadienis)

Kadangi pirmadienis buvo šventinė diena, tad Vytauto sūnus Kęstutis pasiūlė nuvažiuoti į San Franciską. San Franciskas – itin kalvotas miestas.


San Franciskas turi nemažą viešojo transporto pasirinkimą: autobusai, metro, troleibusai, tramvajai, gatvės traukinukai, ratuoti traukinukai keltai ir t.t. Kadangi mieste buvo daug žmonių, tai teko matyti ne vieną funikulierių, pilną turistų. Į vieną funikulierių gali tilpti apie 60 žmonių.

Tramvajų sukūrė Andrew Smith Hallidie, pamatęs avariją, kai arklių traukiamas vežimas kilo į stačią San Francisko kalvą ir, arkliams pasibaidžius, vežimas pasileido riedėti nuo kalno atbulom, paskui save nusitempdamas ir arklius. Tramvajai išliko pagrindine susisiekimo priemone mieste iki 1906 metų žemės drebėjimo, kurio metu didžioji sistemos dalis buvo sunaikinta ir ją pakeitė geležinkeliai. Išlikę San Francisko tramvajai dabar yra laikomi Nacionalinės reikšmės paminklu.
 

Važiavome pro Japonų rajoną. Jei kinų kvartalų čia gausu, tai japonų rajonai – retenybė. Japonų čia yra kur kas mažiau nei kinų. 

San Francisko centre iš kitų dangoraižių išsiskiria architektūros klasika vadinama Transamerikos piramidė (Transamerica Pyramid) – tai dar viena San Francisko įžymybė. Tai yra aukščiausias pastatas 
San Francisko horizonte. 280 metrų aukščio dangoraižis, pastatytas 1972 metais. Dangoraižį projektavo ir statėWilliam L. Pereira ir Harry D. Som. Pastatas išsiskiriantis balto kvarco spalvos fasadu ir trikampe piramidės forma. Sukurtas piramidės formos, tam, kad gatvės nebūtų dengiamos tamsių šešėlių, jas lengviau pasiektų saulės šviesa ir šviežias oras. Jis stovi miesto centre apsuptas kitų dangoraižių.


Sustojome išdabintame raudonais žibintais kinų kvartale (ang. Chinatown). San Francisko kinų kvartalas įkurtas 1840 metais ir garsėja kaip vienas didžiausių ir seniausių kinų gyvenviečių už Azijos ribų. Daugelis čia gyvenančių kinų buvo paprasti prekybininkai arba imigrantai darbininkai. Čia jie gyvena ir dirba – pardavinėja Kinijoje ar kitose Azijos šalyse pagamintus drabužius, suvenyrus, maisto produktus, knygas, yra atidarę restoranus ar kavines. Turistų mėgstama vieta – „Grant Avenue“ prospektas, kuris driekiasi nuo Bush‘o gatvės iki Broadway. Čia galima įsigyti originalių prieskonių, arbatos, egzotiškų skanumynų, suvenyrų ar kitų dalykų. Tačiau nustebino labai didelės arbatų kainos, nuo 70 iki 600 ir daugiau dolerių už vieną svarą (~455 gr.). Informacija parduotuvėse ar čekiai rašomi ir hieroglifais, ir angliškai. Ragavome rankų darbo saldainius „Drakono barzdos saldainius“ (ang. Dragon‘s Beard Candy). Tai tradicinis kinų saldėsis panašus į susuktą cukraus vatą.


 Saldainiai yra gaminami iš cukraus ir maltozės sirupo, nors dabar Jungtinėse Amerikos Valstijose naudojamas kukurūzų sirupas.







Surašė:
Asta Katiliūtė
Burlingame, Kalifornija, JAV
Autorės nuotraukos.

(Tęsinys vasario 3 d.)  

            

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą