2012 m. balandžio 4 d.

Margutis – Velykų simbolis.


Margučiaivienas iš svarbiausių Velykų šventės simbolių.

Žmonėms atrodė, kad kiaušinis yra tobulas: paprastos formos, ramios spalvos, o jo viduje slypi stebuklinga gyvybės galia. Norėdami suteikti dar daugiau prasmės kiaušinius margino. Kiaušinius margindavo šeimos moterys ir merginos, bet leisdavo savo išmonę parodyti ir vaikams.

Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio tautų, margučiai buvo gamtos pabudimo, gyvybės, derlingumo simboliai, o krikščionybės laikais – Kristaus prisikėlimo, žmogaus dvasinio atgimimo simboliai. Ankstyviausi margučių pavyzdžiai išliko tik iš XIX a. pabaigos, tačiau jų raštai sutinkami pirmykštės bendruomenės laikotarpio keramikoje, papuošaluose.

Margutis — buvo dažomas ne tiek dėl grožio, kiek suteikiant tam simbolinę, maginę prasmę. Vyravo juoda, raudona, geltona, rusva ir žalsva spalva.

Plačiau apie Velykas, jų simbolius ir tradicijas paskaitysite knygose,kurias rasite mūsų bibliotekoje

Arūnas Vaicekauskas.Velykų margučiai.-2006
Šiame albume skaitytojas supažindinamas su Velykų šventės kilme, papročiais, margučių atsiradimo istorija, jų marginimo būdais, raštais, velykinėmis pramogomis. Albume panaudoti Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus rinkiniuose saugomi tradiciniai įvairiose Lietuvos vietovėse išmarginti Velykų margučiai.


Marcinkas, Feliksas,
Margutis - šventų Velykų simbolis : visi marginimo būdai, raštai ir patiekalai.-2006
Knygoje aprašomos Velykų tradicijos, stalo puošimas, velykinės eglutės (metalinės, šiaudinės, apnertos), pateikiama tradicinių patiekalų receptų. Aiškinama, ką simbolizuoja margučių spalvos ir raštai. Aprašyti ir nuotraukomis iliustruoti visi velykaičių marginimo būdai. Yra pateiktos ornamentų lentelės, rankdarbių schemos ir aprašymai.


Vanda Giedrytė - Margučiai. Karpiniai. Tapyba.-2007
Knyga supažindina su tautodailininke Vanda Giedryte ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomu jos margučių, karpinių ir tapybos rinkiniu. V. Giedrytės taikomi marginimo būdai, spalvos ir jų deriniai bei ornamentų gausa atskleidžia margučių marginimo Lietuvoje tradicijos įvairovę.
„Marcelijaus margučiai: Velykos su Marcelijumi Martinaičiu“(2012) – tai originalios struktūros ir formos knyga, kurią galima vadinti albumu, katalogu ar netgi atvirukų rinkiniu.
Marcelijaus Martinaičio skutinėtus margučius nuotraukomis įamžinti padėjo Vytautas Balčytis ir Ričardas Šileika, o iš nuotraukų sukurti ir knygos pabaigoje pridėti aštuoni atvirukai, kuriuos galima lengvai iškirpti, pasitarnaus kaip gražūs ir netikėti velykiniai sveikinimai.

**************

Tegu Šv. Velykos ateina su dideliu

džiaugsmu ir virpesiu širdy.

Lai kiekvienas margutis atridena po siurprizą, kurio lauki!


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą