2011 m. kovo 25 d.

Tik viena minutė juoko...

Juokas slopina įtampą, nes jis yra poilsis.
ARISTOTELIS

Jaučiatės prislėgti? Nusišypsokite, ir bloga nuotaika iš karto pagerės. Nesivaržykite juoktis ir nustebsite, kaip pasikeitė jūsų gyvenimas ir jūsų sveikata. Geras juokas naudingas, nes pakelia nuotaiką.

Artėja balandžio pirmoji - melų, džiaugsmo, meilės ir pavasario šventė. Išdaigų ir juoko diena nuo seno yra minima ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Nors ji nėra pripažinta kaip oficiali šventė, tačiau savotiškai "švenčiama" visame pasaulyje. Pirmosios užuomazgos tarp balandžio pirmosios ir kvailysčių aptinkamos dar viduramžiuose, manoma, kad ją sugalvojo prancūzai.

Balandžio 1-osios šventė ne tik Lietuvoje bet ir daugelyje šalių būdavo švenčiama linksmai. Žmonės organizuodavo įvairiausius pasilinksminimus, karnavalus, pokštaudavo. Paprotys tą dieną pokštauti, apgaudinėti vieniems kitus ir meluoti yra paplitęs daugelyje pasaulio šalių. Netgi buvo manyta, kad jeigu šią dieną nieko neapgausi, ateinantys metai bus nelaimingi.

Balandžio 1-osios "palydovės" - karikatūrų parodos.

Karikatūros išpopuliarėjo XIX a. paplitus periodinei spaudai, o suklestėjo to amžiaus antroje pusėje. Karikatūros fiksavo socialinio ir kultūrinio gyvenimo nesklandumus, raiškiai pašiepė naujoves.

"Leonardo da Vinci groteskiškais savo amžininkų portretų eskizais įrodė, jog komiškumas yra meno dalis, o ne prasčiokiško pasilinksminimo šaltinis. Pirmuoju profesionaliu karikatūristu dažnai vadinamas Baroko epochos italų tapytojas ir grafikas Annibale Carracci. Jis tvirtino,

kad atvaizdo stilizavimo ir deformavimo menas leidžia atskleisti šaržuojamo žmogaus individualumą, charakterio bruožus ir ydas. Karikatūra – tai menas keliais štrichais, potėpiais atskleisti esmę“.

Mūsų laikais karikatūra reiškia daug dalykų. Žurnalistikoje tai – taiklus aktualijų apibendrinimo būdas, šmaikštus vaizdinis komentaras ar kritiška mintis, mene – stilizavimo ir portreto technika, mažosios grafikos žanras. Populiarioje kultūroje – komiksų ir animacijos ištakos. Lietuvių kalba karikatūra įprasta vadinti ir portretinį šaržą (angl. caricature), ir įvairią komiškų elementų turinčią paišybą (angl. cartoon).

Šiauliuose 1970-aisiais susibūrė jaunųjų karikatūristų – Pedagoginio instituto Dailės, braižybos ir darbų katedros studentų būrelis. 1974 m. jie surengė pirmąją karikatūrų parodą. Tai davė pradžią šiaulietiškajai karikatūros raidai.

1987 m. šiauliečiams karikatūristams kilo mintis su lietuviškomis karikatūromis išeiti į platesnį pasaulį, suruošti tarptautinę karikatūrų parodą įvardijus ją „VELOCARTOON“. Paroda atidarytą Šiaulių parodų vitrinose Vilniaus gatvėje 1988 m. gegužės mėnesį. Pirmąjai parodai buvo atsiųsta 500 kūrinių iš vienuolikos valstybių. Tokia sėkmė paskatino organizatorius padaryti ją tradicine, rengiama kas dvejus metus. Ketvirtoji - paskutinė paroda surengta 1994m.

"Šios keturios parodos – savitas reiškinys, užimantis ryškią vietą Lietuvos karikatūros plėtotėje. Karikatūra prisijungė prie kitų smulkiosios grafikos žanrų (ekslibrisų, proginių autorinių atvirukų), kurių dėka davė žinią apie savo buvimą pasaulyje. Buvo išleisti trys gražūs spalvoti parodų katalogai, kurie iškeliavo į parodų dalyvių šalis ir atliko reikšmingą Lietuvos vardo ir jos kultūros propagavimo funkciją. „VELOCARTOON“ kolekcijos parodos buvo rodomos daugelyje šalių, ten taip pat buvo išleista bukletų, pasirodė ne

vienas didesnis ar mažesnis straipsnis laikraščiuose". / prof. Vytenis Rimkus /

Šių parodų iniciatoriumi ir organizatoriumi buvo karikatūristas Rimantas Baldišius . Jo kūriniai buvo eksponuojami šiauliečių parodose, respublikinėse, Pabaltijo karikatūrų parodose „Homo Sapiens“. Dalyvavo karikatūrų parodose Armėnijoje, Bulgarijoje, Italijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Ukrainoje . . .

1980 ir 1984 m. Šiaulių inžinierių namuose buvo surengtos personalinės R.Baldišiaus karikatūrų parodos, išleisti jų katalogai.

2010m. rudenį R. Baldišius išleido naują savo karikatūrų knygelę.

Rimantas Baldišius: Karikatūros

"Atrodytų, ką gi galima pasakyti apie karikatūras, nepaisant to, kad visi žinome,

jog juokas – dalykas rimtas? Daug. Kiekviena karikatūra, sukurta Rimanto Baldišiaus, - nedidelė novelė, eilėraštis, esė, pasakojimas. Nedidukė knygutė ne tik pralinksmins, bet ir atskleis kitas mūsų emocijas. R.Baldišiaus karikatūros – „su užraktu“, jų neperprasi per sekundę, vos užmetęs akį. Tuo jis primena garsųjį danų karikatūristą, dabar jau daugelio pamirštą Herlufą Bidstrupą (1912-1988). Kasdienės situacijos, šiek tiek fantazijos, keli štrichai – viskas atrodo taip paprasta, o tuo pačiu taip talentinga / Mindaugas Peleckis /Su R. Baldišiaus darbais "gyvai" galite susipažinti apsilankę parodėlėje bibliotekos antrame aukšte iki balandžio 11d.

Taigi juokas – dalykas rimtas… juoktis sveika… juokas prailgina gyvenimą… visiems tikrai gerai žinomos aksiominės frazės nekelia jokių abejonių. Prisiminkite jas dažniau, ir telydi Jus juokas visą gyvenimą.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą