2016 m. lapkričio 25 d.

Stažuotė dr. J. Šliūpo archyve Burlingame, Kalifornijoje (8)



Dalinamės vyresniosios bibliotekininkės Astos Katiliūtės, kuri stažavosi dr. Jono Šliūpo archyve, laisvalaikio įspūdžiais.


JAV Nepriklausomybės diena 
(2016-07-04, pirmadienis)

  Liepos 4-ąją dieną Amerika minėjo 240-ąsias Nepriklausomybės metines. Jungtinių Amerikos Valstijų Nepriklausomybės diena, dar gerai žinoma pavadinimu „Fourth of July“ arba „July Fourth“ (Liepos ketvirtoji)”, yra federalinė JAV šventė, kuria pažymimas 1776 metų liepos 4 dienos Nepriklausomybės deklaracijos priėmimas.
Tad paminėti šią dieną, mes jau liepos 1-ąją dieną iškėlėme prie namo JAV vėliavą.
Nuo XVI a. kolonizaciją Šiaurės Amerikoje vykdė Ispanija, Prancūzija, Anglija, Nyderlandai. Gyvybingiausios pasirodė esančios anglų gyvenvietės. 1775 m. Masačiūsetse prasidėjo karo veiksmai, nukreipti prieš Angliją, jie persimetė ir į kitas kolonijas. Kadangi susitarti su Anglijos valdžia nepavyko, kolonistai ėmė burti reguliariąją armiją. JAV kariuomenės vadu buvo išrinktas Dž. Vašingtonas. Šiame kare pasižymėjo ir lietuvis Tadas Kosčiuška (gimęs Merečovčiznos dvarelyje netoli Kosovo, Lietuvos Brastos vaivadijoje). 1775 metais T. Kosciuška įstojo į JAV kariuomenę, aktyviai dalyvavo karo veiksmuose, pasižymėjo kaip įžvalgus ir drąsus karys. Karui pasibaigus, gavo brigados generolo laipsnį, buvo gausiai apdovanotas. JAV nepriklausomybės karo metu Dž. Vašingtonas apie Kosciušką atsiliepė taip: „Tai yra tyriausias laisvės sūnus, kurį man teko pažinti, – ir tai tokios laisvės, kuri apima visus, ne tik išrinktųjų saujelę.“ 

1776 m. liepos 4 d. kolonijų atstovų Kongresas priėmė Nepriklausomybės deklaraciją: ji skelbė, kad 13 kolonijų atsiskiria nuo Anglijos ir sukuria savarankišką valstybę – Jungtines Amerikos Valstijas. Jos autorius buvo Tomas Džefersonas (angl. Thomas Jefferson). Jis buvo JAV politinis veikėjas, vėliau tapo trečiuoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu, pareigas ėjęs nuo 1801 m. iki 1809 m. Valdžioje išbuvo dvi kadencijas.
(Šaltinis: Tadas Kosciuška. Prieiga per internetą: https://lt.wikipedia.org/wiki/Tadas_Kosciu%C5%A1ka (Žiūrėta: 2016-07-15)).

Man buvo labai smalsu pajusti tą šventinę nuotaiką, tad Vytautas pasiūlė nuvykti į Foster City miestą ir išvysti kaip amerikiečiai šią dieną švenčia. Šią dieną rengiami paradai, koncertai, šeimos eina į iškylas (angl. picnic) arba ant grotelių kepa mėsą (angl. barbecue). Tik nuvažiavus į Foster City miestą, sutikome 2 policijos pareigūnus ant motociklų. Vytautas mus nufotografavo. Šventės papuošimai iš esmės yra JAV vėliavos spalvų - raudonos, baltos ir mėlynos. 


 JAV Nepriklausomybės diena neįsivaizduojama be fejerverkų. Taigi, Vytautas, Vanda ir aš susiruošėme vakare vėl į Foster City miestą jų pažiūrėti. Žmonių buvo tikrai daug, tačiau neteko pastebėti nei vieno girto. Po himno giedojimo, prasidėjo fejerverkų šaudymas. Iš pradžių fejerverkų buvo ne itin daug, tačiau vėliau buvo įspūdingi. Visas fejerverkų šaudymo laikas truko 30 min.

 

  Mindaugo Karūnavimo diena
        (2016-07-06 d. trečiadienis) 



Pavalgę pusryčius nuskubėjome į lauką iškelti Lietuvos Respublikos vėliavos. Rytą praleidome prie kompiuterio stebėdami renginį skirtą Mindaugo Karūnavimo dienai paminėti. Tikrai puiku, kad šiais laikais yra tokia galimybė stebėti televiziją tiesiogiai internetu. Tradicijas puoselėjanti TV3 televizija jau aštuntus metus iš eilės kvietė kartu švęsti Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną. Visi lietuviai, visuose pasaulio kampeliuose buvo kviečiami vėl susiburti drauge ir kartu sugiedoti „Tautišką giesmę“. Taigi, 11:00 val. mūsų laiku sugiedojome Lietuvos himną (tuo metu Lietuvoje buvo vakaras 21:00 val.).

Surašė: 
Asta Katiliūtė 
Burlingame, Kalifornija, JAV 
Autorės nuotraukos.

(Tęsinys gruodžio 9 d.)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą