2016 m. lapkričio 11 d.

Stažuotė dr. J. Šliūpo archyve Burlingame, Kalifornijoje (7)


Dalinamės vyresniosios bibliotekininkės Astos Katiliūtės, šiuo metu esančios stažuotėje dr. Jono Šliūpo archyve, laisvalaikio įspūdžiais.


Antrasis mėnuo. Liepa.
Klimatas 
Burlingame, CA, vyrauja mediteraninis klimatas (Viduržemio jūros klimatas). Švelni temperatūra būna ištisus metus; vasaros būna sausos, saulėtos ir beveik nelyja, žiemos taip pat gana šiltos. Šilčiausia būna rugsėjo mėnesį, o šalčiausia sausio mėnesį. Daugiausiai kritulių būna lapkričio – kovo mėnesiais. Liepos mėnuo –vėsiausias vasaros mėnuo. Šilumos vidurkis siekia apie + 13 - + 22? C. Orą vėsina nuo Ramiojo vandenyno susiformuojantys rūkai bei pučiantys gūsingi vėjai. Net amerikiečių rašytojas Markas Tvenas yra sakęs: “The coldest winter I ever spent was a summer in San Francisco.” ("Šalčiausia žiema kokią aš kada nors esu praleidęs, buvo vasara San Franciske .") (Mark Twain, tikrasis vardas - Samuel Langhorne Clemens). 
Netoliese esančiame San Franciske (JAV) liepos mėnesio vidutinė temperatūra būna apie +18 – +19? C, o toje pačioje platumoje Atėnuose (Graikijoje) – net 6° aukštesnė. Šio skirtumo priežastis – šaltoji Kalifornijos srovė. Kadangi šaltųjų srovių vanduo garuoja daug mažiau, lietaus debesys nesusidaro. Šaltųjų srovių skalaujamose pakrantėse vyrauja sausas klimatas. Taigi, būnant namuose, net vilnonės kojinės ir šiltas žieminis megztinis praverčia. 
Kultūra 
Amerikoje žmonės labiau atsipalaidavę. Tikrai, čia visi šypsosi ir net prasilenkiant gatvėje nepažįstamasis paklausia: Hey, how are you? (kaip sekasi?). Manau tai yra puiki savybė ir nuteikia nusišypsoti. Jie iš tiesų labai draugiški. Pradėti pokalbį tikrai paprasta, mažai kas varžosi užkalbinti ir pasikalbėti. Gal dėl to, kad žmonės šiaip čia turi mažai kompleksų, bendrauti jiems atrodo labai lengva. 
Kaip atrodo amerikietis ar amerikietė? Ar amerikiečiai stori? – taip, kai kurie yra stambūs, bet tai nėra dauguma. Čia labai daug kinų, meksikiečių, japonų ir kitų tautų atstovų.


Voverės 
Čia daug voverių tiek rudų, tiek juodų. Gana stambios, ne taip kaip Lietuvoje liesos. Dažnai atbėga į kiemą. Pralinksmina mane. Teko matyti, kai viena voverė vijo iš kiemo keturias varnas. Ir jai pavyko. Pasirodo voverės labai gina savo teritorijas. Vytautas davė kartą voverei riešutų. Tai kitą kartą ji vėl atėjo. Tačiau nieko nerado toje vietoje, kur prieš tai buvo riešutai. Trečią kartą pati voverė lukštą padėjo prie durų, davė suprasti, kad riekia padėti riešutukų.Kelionė į Santa Cruz
(2016-07-03, sekmadienis) 
Liepos 2-4 d. buvo ilgasis, trijų poilsio dienų savaitgalis, nes liepos 4-ąją (pirmadienį) buvo švenčiama Amerikos Nepriklausomybės diena. 
Taigi, liepos 3 d. (sekmadienį), atvyko Vytauto sūnus Kęstutis ir pasiūlė važiuoti į Redwood, pažiūrėti raudonmedžių. 


 Sustojome Pescadero State Beach paplūdimyje. Paplūdimys yra apie 17 mylių (~23.4 km) į pietus nuo Half Moon Bay. Paplūdimys driekiasi ilga kranto linija, su auksinės spalvos smėlio kopomis, uolomis, žvejybos ir iškylos vietomis. Paplūdimys yra populiari poilsio vieta, čia lankosi ne tik vietiniai gyventojai, bet ir turistai. Nuostabūs, nuo uolų viršūnių atsiveriantys jūros vaizdai užėmė kvapą.
 Toliau važiavome link Pigeon Point Light Station. Tai – vienas iš aukščiausių švyturių Amerikoje. Pastatytas ant uolos
centrinėje Kalifornijos pakrantėje, 115-pėdų aukščio Pigeon Point švyturys yra vedlys jūrininkams nuo 1872 m. Aplink Pigeon Point švyturio stotį verda gyvenimas. Jūrų žinduoliai, tokie kaip ruoniai ir banginiai, gali  būti stebimi nuo kranto, nes jie čia mėgsta pasirodyti virš vandens. Taip pat gausu įvairiausių augalų.
 Toliau vykome į Santa Cruz, kurortinį miestą, kuris yra žinomas dėl vidutinio klimato, pakrantės gamtos grožio, raudonmedžių miškų. Taip pat čia yra 1965 m. įkurtas Kalifornijos universitetas, tad galima sutikti daug jaunų žmonių. Santa Cruz miesto vietiniai gyventojai yra žinomi kaip „Costanonan“ žmonės. „Costanonan“ užėmė teritoriją nuo Monterey iki San Francisko. „Costanonan“ yra kilęs iš ispaniško žodžio, kuris reiškia „pakrančių žmonės“. Čia gausu žmonių plaukiojančių su banglentėmis ar kitais sporto inventoriais.  

Kadangi buvo ilgasis savaitgalis, tai žmonių buvo ypatingai daug. Pasistatyti automobilį buvo keblumų. Tad, pravažiavome per miestą automobiliu ir išriedėjome link namų. Kelionė link namų buvo įspūdinga, važiavome vaizdingu maršrutu. Kilome vingiuotu keliu į kalną. Siauras, vingiuotas kelias ir saulės šviesoje šmėkščiojantys šalikelės bei medžiai teikė stiprių įspūdžių. Lengvai sukosi galva.Surašė: 

Asta Katiliūtė 
Burlingame, Kalifornija, JAV 
Autorės nuotraukos. 

(Tęsinys lapkričio 25 d.)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą